Cykloturistika

Vyznávačom cykloturistiky môže región Považskej Bystrice ponúknuť nespočetné množstvo príležitostí ako upokojiť túžbu stráviť svoju dovolenku v sedle bicykla. Okolie Považskej Bystrice s množstvom vedľajších ciest, poľných a lesných cestičiek vedúcich nádhernou prírodou ponúka ideálne podmienky pre cykloturistiku. Javorníky i Strážovské vrchy sú ideálnymi pohoriami pre výber cyklotrasy, ktorá zodpovedá Vašim požiadavkám. Vďaka rôznorodému terénu si prídu na svoje milovníci horskej cyklistiky ako i priatelia pohodlnejších ciest na rovinatom teréne.

Cyklomapa okolia

Vážska cyklomagistrála Udiča – Považie (dĺžka 46 km, modré značenie)

Cyklotrasa začína na Vážskej cyklomagistrále v Udiči. Vedie hore Maríkovskou dolinou. Postupne prejdete cez Prosné, Hatné, Dolnú a Hornú Maríkovú až na rázcestie v osade Vlkov. Tu sa pustíte vľavo a postupne stúpajte po asfaltovej ceste až pod Malý Javorník. Pretnete žltú turistickú značku a začnete klesať cez osadu Bartkovce do Podjavorníka. Schádzajte dolu dolinou cez Papradno, Brvnište, Stupné a Jasenicu. Trasa končí v Podvaží na Vážskej cyklomagistrále.

V Marikovskej doline je vyznačených 5 žltých odbočiek do malebných osád Besné (2,5 km), Kátlina (3 km), Bahno (2,5 km), Máčkovci (2,5 km) a Ráztoka (2,5 km).

Považská Bystrica – Jasenica – Papradno, Podjavorník – Malý Javorník – Horná Mariková, Ráztoka (dĺžka 35 km, modrá a žltá značka)

Papradnianskou dolinou stúpame cez Jasenicu, Stupné, Brvnište a Papradno až na úpätie hlavného hrebeňa Javorníkov. Zaujímavosťou tejto doliny sú ukážky roztrúsenej typickej zrubovej architektúry na kopaniciach. Z obce Papradno stúpame po modrej značke na úpätie Malého Javorníka, po ktorej pokračujeme až do Hornej Marikovej, časti Vlkov. Tu sa napojíme na žlté značenie, ktorým sa po asfaltovej ceste dostaneme do Hornej Marikovej – Ráztoky.

dedina roka 2019