O titul Strom roka 2021 bojuje lipa z Javorníkov

Dátum: 10.08.2021 | Kategória: Kultúra

O prestížnu cenu nadácie Ekopolis sa tento rok uchádzalo 51 drevín. Z nich odborná porota vybrala dvanásť finalistov. Medzi nimi aj lipu veľkolistú, ktorá rastie v osade Grúnik v Javorníckych horách. Víťaz získa financie na odborný posudok a ošetrenie ako aj postup do medzinárodnej ankety Európsky strom roka.

 

Cieľom ankety Strom roka je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie.  Už devätnásty raz ju organizuje nadácia Ekopolis. Prihlásiť svoj srdcu blízky strom mohli občania, školy, organizácie, obce, mestá či firmy. Záujem v tomto roku bol veľký. Spolu bolo doručených 51 nominácií. - Anketa svojim poslaním upozorňuje na význam, hodnotu, krásu stromov, prispieva k ich ošetreniu a v mnohých prípadoch aj k ich záchrane. Je to práve príbeh a spojenie s ľuďmi, ktoré stromy robia výnimočnými, - priblížila Martina Hromadová z nadácie Ekopolis.

V slovenskej časti ankety sa o priazeň hlasujúcich uchádzajú listnaté stromy – lipy, jelše, buk, hruška, dub, čerešňa, orech a katalpa. Trenčiansky kraj reprezentuje lipa veľkolistá z osady Grúnik. Lipa v osade Grúnik rástla ešte pred tým, než vedľa nej vyrástla chalúpka. Tú lipa ochraňuje od bleskov. „Trojchlapová“ lipa rastúca v strmom svahu meria tridsať metrov a v jej korunách bývalo vždy veselo, pretože po nej radi lozili deti. Rovnako aj pod ňou sa často zastavovali ľudia, aby si oddýchli a osviežili sa, pretože rastie blízko chodníka.

Verejné hlasovanie, z ktorého vzíde víťaz ankety potrvá do konca septembra. Hlasovať možno na internetovej stránke nadácie Ekopolis https://www.ekopolis.sk/zivotne-prostredie/strom-roka/finalisti/lipa_velkolista_grunik , prostredníctvom originálneho lístka, ktorý je v letnom čísle časopisu Krásy Slovenska, v kníhkupectve Artforum v Bratislave, na vybraných podujatiach, či priamo od nominujúceho. Hlasovať je možné aj cez SMS a to zaslaním správy vo formáte STROM*4*kontaktne údaje na číslo 7773. Ideálne je uviesť meno, priezvisko a mailovú adresu.

dedina roka 2019